Vaasan onkimestaruus II

Vaasan Onkimestaruus II - osakilpailu pidettiin 07.06.2006 Palosaaren kivilaitureilla.
Osanottajia oli 54 kpl. Heikki Sillanpää sai suurimman saaliin 2740 g. ja hän sai myöskin suurimman kalan SÄYNÄVÄ 1575 g.
Järjestäjänä toimi Pilk Kings ry.

Vasamästerskap i mete II - deltävlingen hölls 01.06.2005 vid stenbryggorna i Brändö.
Deltagarantalet var 54 st. Heikki Sillanpää fick största fångsten 2740 g. och han fick också största fisken en ID som vägde 1575 g.
Som arrangör fungerade Pilk Kings rf.

Tulokset

Yleinen
1 Ekström Kaj        PK 2100 g
2 Iso-Oja Marko PK 1565 g
3 Iso-Oja Jari VUK 1365 g
4 Karvala Kalevi PK 1350 g
5 Parkkamäki Pauli PK 1345 g
6 Suoninen Pekka PK 1260 g
7 Kangas Raimo PK 1225 g
8 Myllyaho Aleksi PK 1190 g
9 Murto Martti PK 1190 g
10 Smeds Mauno PK 975 g
11 Kekäläinen Ari PK 955 g
12 Antila Markku-Tapio PK 950 g
13 Dahlin Ralf PK 625 g
14 Ala-Honkola Hannu PK 405 g
15 Pukkinen Juhani VUK 370 g
Veteraanit yli 60 v
1 Sillanpää Heikki PK 2730 g
2 Hasunen Sulo PK 1770 g
3 Pätäri Pauli PK 1490 g
4 Smedman Karl VUK 1230 g
5 Kankaanpää Martti PK 1110 g
6 Muurimäki Esko VUK 1050 g
7 Hietala Lars PK 800 g
8 Keränen Raimo   750 g
9 Keko Ahti WKK 665 g
10 Myntti Jussi VUK 455 g
11 Ruutikainen Esko PK 450 g
12 Wendell Gunnar PK 430 g
13 Rikala Viljo VUK 355 g
14 Kajoranta Reijo PK 310 g
15 Orava Veikko VUK 190 g
16 Tapio Erkki VUK 150 g
Naiset
1 Lehtinen Janet VUK 1385 g
2 Määttä Eira PK 985 g
3 Miilumäki Kyllikki PK 920 g
4 Viinamäki Eila PK 770 g
5 Hannuksela Jenny VUK 750 g
6 Ekström Irma PK 610 g
7 Hasunen Terttu PK 360 g
8 Linna Jaana VUK 60 g
Nuoret alle 18 v
1 Hasunen Ville PK 1885 g
2 Fransberg Axel PK 795 g
3 Olkkola Daniel PK 655 g
4 Kekäläinen Linda   565 g
5 Montonen Anssi VUK 485 g
6 Tunturi Michael PK 400 g
7 Orava Matias PK 390 g
8 Korkeaki Joni VUK 375 g
9 Fransberg Asta   30 g
Nuoret alle 12 v
1 Mansikka-aho Jesse VUK 895 g
2 Hasunen Sami PK 765 g
3 Korpi Riku PK 440 g
4 Hasunen Jere PK 155 g

Lopputilanne Vaasan Onkimestaruudessa kahden osakilpailun jälkeen:
Slutresultat i Vasamästerskap i mete efter två deltävlingar:

Kaikki sarjat huomioiden - Beaktande av alla klasser
1 Ekström Kaj 33 p  
2 Sillanpää Heikki 24 p (6 + 18)
3 Hasunen ville 24 p (11 + 13)
4 Kangas Raimo 18 p  
5 Parkkamäki Pauli 16 p  
Yleinen - Allmän
1 Ekström Kaj 36 p  
2 Kangas Raimo 24 p  
3 Parkkamäki Pauli 23 p  
4 Karvala Kalevi 22 p  
5 Antila Markku-Tapio 18 p  
Veteraanit yli 60 v - Veteraner ö. 60 år
1 Sillanpää Heikki 33 p  
2 Hasunen Sulo 28 p  
3 Pätäri Pauli 25 p  
4 Rikala Viljo 21 p  
5 Hietala Lars 20 p  
Naiset - Damer
1 Viinamäki Eila 30 p  
2 Lehtinen Janet 27 p (9 + 18)
3 Määttä Eira 27 p (12 + 15)
4 Hasunen Terttu 24 p  
5 Ekström Irma 23 p  
Nuoret alle 18 v - Ungdom u. 18 år
1 Hasunen Ville 36 p  
2 Fransberg Axel 30 p  
3 Kekäläinen Linda 25 p  
4 Tunturi Michael 22 p  
5 Olkkola Daniel 21 p  
Nuoret alle 12 v - Ungdom u. 12 år
1 Hasunen Sami 33 p  
2 Mansikka-aho Jesse 31 p  
3 Hasunen Jere 27 p  
4 Korpi Riku 25 p